faktorler

LAZER EPİLASYON SONUCUNU ETKİLEYEN FAKTÖRLER:

Lazer epilasyon uygulamasında başarıyı en çok etkileyen iki faktör, kişinin ten rengi ve kıl rengidir. Kılın büyüme hızı, bronz ten, uygulama bölgesinde enfeksiyon olması ise diğer etkenler arasındadır.

TEN RENGİ:Kişinin ten rengi lazer epilasyon uygulamasını etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Farklı ten renkleri farklı sonuçlar doğurmaktadır.

Açık renkli cilt: Açık ten renginin çeşitli dereceleri vardır. Örneğin açık ten rengine sahip iki kişi güneş ışınlarına maruz kaldıkları zaman, ciltleri birbirlerinden farklı reaksiyonlar gösterir. Biri kısa sürede bronzlaşırken, diğerinin güneş yanığı olması mümkündür. Fakat açık ten rengine sahip kişiler lazer epilasyon uygulaması için en uygun adaylardır. Diğer ten renklerine sahip kişilere nazaran lazer epilasyon uygulamasından çok daha başarılı ve kısa sürede sonuç alırlar.

Buğday ten: Teni buğday rengi olan kişilerin koyu renkli kıl tipine sahip olacakları düşünülürse, bu kişilerinde lazerden etkili sonuç alması mümkündür. Fakat açık ten rengine sahip kişilere kıyasla daha fazla seans sayısı gerekir.

Koyu ten rengi: Diğer iki ten rengine sahip kişilere kıyasla, koyu ten rengine sahip adaylara çok daha fazla seans gerekmektedir. Ayrıca, oluşabilecek riskleri engellemek için bu kişilere çok dikkatli uygulama yapmak gerekir. Yeni lazer teknolojileri ile koyu ten rengine sahip kişilere uygulama yapmak artık mümkündür.

KIL RENGİ:Lazer epilasyon uygulamasının sonuçlarını etkileyen ikinci faktör ise kişinin kıl rengidir.

Koyu kıl rengi: Siyah ve koyu kahverengi kıl rengi lazer epilasyon uygulaması için en ideal olanlardır. Çünkü koyu kıl renginde bulunan pigmentler lazer ışınını kolayca çeker.

Orta kıl rengi: En sık görülen kıl rengidir. Koyu kıl rengine sahip kişilere kıyasla, orta kıl rengine sahip kişilere daha fazla seans gerekmektedir. Fakat açık kıl rengine sahip kişilere kıyasla çok daha az seans gerekir.

Açık kıl rengi: Diğer kıl renklerine kıyasla açık kıl rengi kendi içerisinde de çok fazla çeşitlere ayrılmaktadır. Bu renk kıla sahip kişilere çok daha fazla lazer epilasyon seansı yapılması gerekmektedir. En hızlı sonuç alınan kıl rengi siyah veya kahverengi iken, en zor sonuç alınan kıl rengi açık sarı ve kızıldır. Çünkü içerisinde bulunan pigmentlerden dolayı, bu renk kılların lazer ışınını çekmesi zordur.

Beyaz veya gri kıl: Beyaz ve gri kılı lazer epilasyon yöntemi ile yok etmek imkânsızdır. İçerisinde herhangi bir renk pigmenti bulunmadığından lazer ışınını çekmez, bu nedenle lazer ışını kıl folikülüne ulaşmaz

 

KIL SİKLUSU:Lazer epilasyon sonuçlarını etkileyen üçüncü faktör kılın siklusudur. Bir başka diyişle kılın büyüme evreleri sonuç için önemli bir faktördür. Kıl folikülünün ömrü büyüme, regresyon ve dinlenme olarak 3 faza ayrılır. Fakat vücutta bulunan her kıl aynı fazda değildir. Lazer epilasyon uygulaması büyüme evresinde(anajen evre) yapıldığı zaman etkisini gösterir. Kılın hangi evrede olduğunu anlamak mümkün değildir. Bu nedenle sonuç almak için birden fazla seans gerekir.

 

BRONZLUK:Lazer epilasyon tedavisi yapıldığı süreçte kişi sahip olabileceği en açık ten renginde olmalıdır. Kişinin kendi ten rengi ne kadar açık olursa olsun eğer bronzluk mevcut ise, uygulamadan başarılı sonuç almak mümkün değildir. Kendi teni koyu renk olan bir kişiye lazer epilasyon uygulamak, bronz bir kişiye uygulama yapmaktan çok daha kolaydır.